isacoschool.ir

پس سوز afterburner در واقع یک موتور رم جت ramjet است که در انتهای موتور جت هواپیماهای نظامی مافوق صوت و نیز مسافربری سوپرسونیک همچون کنکورد نصب می شود

پس سوز afterburner در واقع یک موتور رم جت ramjet است که در انتهای موتور جت هواپیماهای نظامی مافوق صوت و نیز مسافربری سوپرسونیک همچون کنکورد نصب می شود و در مقاطع خاص و کوتاه موجب افزایش قابل ملاحظه ای در تراست گردیده و میزان این افزایش به بیش از 50 درصد و حتی 100 درصد می رسد.

موتور پس سوز چیست

هوای ورودی به موتور جت حدود 25 درصد صرف احتراق و 75 درصد بقیه نقش خنک کنندگی و کنترل درجه حرارت را به عهده دارند از این رو در گازهای اگزوز اکسیژن قابل ملاحظه ای برای احتراق مجدد موجود است، در نتیجه وقتی سیستم پس سوز روشن می شود؛ مقداری سوخت از نازل سوخت موجود در jetpipe به داخل گازهای داغ پاشیده شده و عمل احتراق یک مرحله دیگر صورت می پذیرد که در نتیجه درجه حرارت و سرعت گازها افزایش یافته و این افزایش سرعت موجب تولید تراست اضافی می گردد.

موتور پس سوز

برای سرعت گازهای خروجی از موتور محدودیتی وجود دارد و آن سرعت صوت است. ولی نباید از نظر دور داشت که سرعت صوت در یک گاز بستگی به درجه حرارت دارد و چون کار افتادن سیستم پس سوز ، درجه حرارت گازهای اگزوز فوق العاده افزایش می یابد؛ پس سرعت صوت نیز در آن محیط افزایش سرعت گازهای خروجی را به میزانی به مراتب بیشتر از قبل فراهم می آورد.

پس سوز چیست؟

سیستم پس سوز برای مدت کوتاهی هنگام برخاست یا مانورهای مخصوص روشن می گردد و در سایر مواقع خاموش است. همانطوری که گفته شد پس سوز در واقع یک رم جت است؛ بنابراین چون تقریبا فاقد تراکم compression است SFC آن بالاست و به هنگام روشن بودن مصرف سوخت را حدود 2.5 برابر افزایش می دهد ولی چون عملکرد آن کوتاه است، محسنات آن بر کاستی هایش می چربد.

 

ضمنا نازل جت موتورهایی که دارای پس سوز هستند، متغییر است. لذا وفتی که پس سوز روشن است نازل جت به طور اتوماتیک باز شده و سطح مقطع را افزایش می دهد تا آنرا با افزایش حجم گازها حاصل از حرارت زیاد وفق دهد. در جنگنده های مدرن امروزی طبق تصویر دهانه خروجی موتور در جهات مختلف بالا و پایین به فرمان خلبان قابل تغییر بوده و قابلیت برخاست و نیز مانور در سرعت کم هواپیما را بهبود می بخشد  همانطور که ملاحظه می کنید قادر به معکوس کردن گازهای خروجی به منظور کمک به توقف سریع هواپیما بعد از فرود نیز می باشد.

what is afterburner

برگرفته از جزوه آموزشی مهندس پرویزنیکپور استاد دانشکده صنعت هواپیمایی

حسن خزایی
۹۹/۰۲/۱۶
پیوندهای کاربردی
دسترسی سریع
ارتباط با هنرستان ایساکو
آدرس:خانی آبادنو-خیابان مهران-خیابان نیکوبین
کدپستی:55555555555
تلفن: 02155865656 - 02155844848 
نقشه گوگل هنرستان ایساکو
کلیه حقوق متعلق به هنرستان ایساکو می باشد.
Design By w21.ir